Chlamydia jest niebezpieczną i powszechną chorobą zakaźną. Może ona dotknąć ludzi w różnym wieku i płci, ale częściej dotyka młodych ludzi. I nie jest to zaskakujące, ponieważ w większości przypadków choroba jest przenoszona drogą płciową. Czynnikiem sprawczym chlamydii jest bakteria Chlamydia trachomatis, okres inkubacji wynosi od 2 do 4 tygodni.
Specyficzne czynniki ryzyka wystąpienia chlamydii
Główną metodą zakażenia jest kontakt seksualny. W tym przypadku infekcja chlamydią może wystąpić zarówno podczas seksu waginalnego i analnego, jak i podczas kontaktu z jamą ustną. Zakażeniu chlamydią sprzyja:
- Obecność kilku partnerów seksualnych lub pojawienie się nowego partnera
- 15-24 lata (szczególnie poniżej 19 lat)
- Niekorzystne warunki społeczno-ekonomiczne
- Nie używanie prezerwatyw
Objawy i pierwsze oznaki chlamydii u kobiet i mężczyzn
Wśród zarażonych 50% mężczyzn i 80% kobiet nie jest nawet świadomych tej choroby, ponieważ mają bezobjawowe chlamydie. Jednak niektóre objawy mogą być wykryte podczas badania, w szczególności zapalenie cewki moczowej u mężczyzn i zapalenie cewki moczowej, zapalenie pochwy i zapalenie szyjki macicy u kobiet.
U obu płci chlamydiom może towarzyszyć:
- Zaburzenia układu moczowego
- Żółte wydzieliny śluzowo-ropne z cewki moczowej
- Ból odbytnicy lub wydzielina z odbytu przy uprawianiu seksu analnego
- Ból gardła (w przypadku seksu oralnego)
- Gorączka.
Objawy chlamydii u kobiet
- Upławy (śluzowo-ropna wydzielina z pochwy z krwią)
- Nieprawidłowe krwawienie z pochwy po stosunku
- Ból podczas stosunku
- Świąd, pieczenie i bolesność zewnętrznych narządów płciowych
- Ból w dolnej części brzucha
- Ostry ból, który rozprzestrzenia się na dolną część pleców
- Częste oddawanie moczu
- Zaburzenia miesiączkowania.
Około 40% kobiet z nieleczoną chlamydią cierpi z powodu chorób zapalnych narządów rodnych, około 25% z nich rozwija niepłodność na tle tej patologii. Okres inkubacji patogenu wynosi 15-30 dni, więc kobieta może zauważyć pierwsze objawy zaledwie 2-3 tygodnie po stosunku płciowym. Cechą rozwoju chlamydii u kobiet jest jej szybkość, którą tłumaczy się specyficznością cyklu życiowego patogenu. Często na tle chlamydii u kobiet rozwijają się tylko choroby kobiece: zapalenie jelita grubego, zapalenie pochwy, zapalenie błony śluzowej macicy itp.
Objawy chlamydii u mężczyzn
- Wydzielina z cewki moczowej
- Zwiększenie częstotliwości oddawania moczu
- Silny ból podczas oddawania moczu
- Ból w dole brzucha
- Obrzęk i zwiększona wrażliwości narządów płciowych np. obrzęk moszny.
Należy zauważyć, że mężczyźni częściej niż kobiety cierpią na tę chorobę, diagnozuje się ją głównie u osób w wieku 18-50 lat, czyli w okresie aktywnego życia seksualnego.
Wśród mężczyzn są nosiciele chlamydii, którzy nie cierpią z powodu objawów, ale patogen jest stale obecny w tkankach penisa. Nośniki takie stanowią szczególne niebezpieczeństwo, ponieważ nieświadomość zakażenia wpływa na rosnącą liczbę zakażonych partnerów z powodu nie stosowania jakichkolwiek środków ochrony podczas stosunku.
Nasilenie objawów chlamydii u mężczyzn zależy od stresu, odporności, obecności współistniejących chorób. Ważne jest, aby zauważyć, że chlamydie infekują komórki, które produkują testosteron, tym samym zmniejszając produkcję plemników i ich ruchliwość. Chlamydia może powodować niepłodność.
Podsumowanie
W obu grupach objawy chlamydii mogą być niespecyficzne. Wśród nich są zmiany w stawach, oczach, krtani, odbytnicy. Powstaną powikłania towarzyszące. Na przykład zespół Reitera jest jednoczesnym pojawieniem się zapalenia cewki moczowej, zapalenia spojówek i zapalenia stawów. Według statystyk kobiety cierpią na chlamydie rzadziej niż mężczyźni, głównie ze względu na zdyscyplinowane życie seksualne i mniejszą liczbę partnerów seksualnych w całym swoim życiu.