Jak zwalczyć Chlamydiozę?

Czym jest Chlamydioza?

Chlamydioza to rodzaj infekcji wywoływanej przez bakterię. Chlamydia trachomatis, czyli zakażenie chlamydiami (tytułowa Chlamydioza) to jedna z najczęstszych chorób wenerycznych rozprzestrzenianych drogą płciową. Chlamydioza dotyka głównie młodych osób, które prowadzą bardzo aktywne życie seksualne, często z różnymi partnerami, nie używając przy tym niezbędnych zabezpieczeń. Chlamydiozą można się zarazić poprzez każdy rodzaju stosunku, zarówno dopochwowy, jak i analny. Chlamdyia może także zaatakować gardło, jeśli odbywany był stosunek oralny z osobą, która była już zakażona. Bakterie przedostają się poprzez błony śluzowe i uszkodzoną skórę. Mogą zatem zostać przeniesione także na rękach w sytuacji, gdy dotykaliśmy genitalia partnera, a następnie swoich. Chlamydią może zostać zarażone także dziecko podczas porodu. Taka sytuacja jest możliwa gdy matka jest zarażona, przez co choroba może przenieść się na dziecko. Taka sytuacja jest niezwykle niebezpieczna dla niemowlaka, ponieważ może wywołać infekcję chociażby oczu czy zapalenie płuc.

  • Głównie czynniki, które zwiększają ryzyko zarażenia chlamydiozą to:
  • odbywanie stosunku płciowego bez użycia niezbędnych zabezpieczeń,
  • młody wiek (do 25 lat),
  • uprawianie seksu oralnego,
  • uprawianie seksu analnego,
  • zbytnia rozwiązłość, uprawianie seksu z wieloma partnerami,
  • choroby weneryczne przebyte w przeszłości.

Jakie są objawy Chlamydiozy?

Chlamydioza jest wyjątkowo niebezpieczna również ze względu na objawy i symptomy choroby, które… w większości przypadków nie występują. W przypadku mężczyzn, z cewki moczowej w niektórych przypadkach wydobywać się może wydzielina, a w trakcie oddawania moczu występować może uczucie pieczenia czy swędzenia. To symptomy zapalenia cewki moczowej, które może być pierwszym alarmem, informującym o możliwości występowania chlamydiozy. Czasami u mężczyzn występować mogą takie czynniki jak: ból jąder, zapalenie odbytnicy, ból stawów czy obrzęk jąder.

W przypadku kobiet symptomy chlamydiozy są niezbyt specyficzne. Występują upławy czy ból podczas oddawania moczu. Objawami chlamydiozy może być także ból podczas stosunku, krwawienie po stosunku, pieczenie podczas mikcji, krwawienie z pochwy, ból w okolicach podbrzusza oraz, w przypadku gdy zakażenie się rozprzestrzeni, dolegliwości pod kątem spojówek czy stawów. Wszystkie kobiety, które posiadają więcej niż jednego partnera seksualnego powinny raz w roku poddawać się testowi na występowanie chlamydii w organizmie.

Jak leczyć Chlamydiozę?

W przypadku chlamydiozy niezwykle istotne jest wczesne wykrycie infekcji. W celu rozpoznania występowania infekcji przeprowadza się chociażby badanie moczu czy badanie wymazu z pochwy u kobiet. W niektórych przypadkach od kobiet pobierany jest także wymaz z szyjki macicy, który następnie poddawany jest testom. W przypadku mężczyzn pobiera się materiał z ujścia cewki moczowej, lub, w niektórych przypadkach, z odbytu.

Chlamydioza leczona jest za pomocą antybiotyków, m.in. azytromycyną czy erytromycyną. Leczenie zazwyczaj trwa około tygodnia, a w okresie kuracji wskazane jest nieodbywanie stosunków płciowych. Antybiotyki powinny być przyjmowane raz lub kilka razy dziennie, zależnie od zaleceń lekarza. Czasami występują przypadki, w których wskazane jest przyjmowanie leku wyłącznie w jednorazowej dawce. Terapia, jak już wcześniej zostało wspomniane, trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch. Warto pamiętać, że o naszej chorobie powinniśmy poinformować wszystkich swoich byłych, jak i obecnych partnerów seksualnych!