Czym jest chlamydia?
Chlamydia jest najczęstszą chorobą, która przenosi się drogą płciową. Jest to bakteria nosząca nazwę Chlamydia trachomatis. Bakteria jest w głównej mierze przenoszona po przez kontakty seksualne (dopochwowe oraz analne), dlatego osoby, które prowadzą aktywne życie seksualne mogą zostać zainfekowane. Najczęściej osoby te, to osoby młode oraz młodzież w wieku od 15 do 24 lat, którzy współżyją z wieloma partnerami, oraz nie stosują środków zabezpieczających przed takimi powikłaniami jakimi jest chlamydia. Najczęściej chlamydia przebiega bez wyraźnych objawów, jednak jej powikłania mogą być bardzo groźne. Od niepłodności aż do stanów zapalnych narządów płciowych.
Jak można zarazić się chlamydią ?
O chlamydię nie łatwo, w szczególności kiedy odbywa się stosunek dopochwowy oraz analny, lecz także w skutek kontaktu z narządami płciowymi partnera. Również choroba ta może zaatakować nasze gardło, jeżeli uprawialiśmy seks oralny z osobą, która została zarażona. Przenikające bakterie po przez błony śluzowe uszkadzają skórę, a co za tym idzie mogły zostać przeniesione na ręce wtedy kiedy dotykaliśmy genitaliów partnera. Co więcej, chlamydia może zostać przeniesiona z matki na dziecko podczas porodu. Wówczas może ona doprowadzić do zapalenia płuc oraz infekcji oczu malucha. Nieprzestrzeganie higieny może przyczynić się do tego aby móc zostać narażonym na tego typu chorobę.
Jakie objawy występują u mężczyzn?
W głównej mierze, chlamydia przebiega w sposób bez objawowy. Jednak kiedy pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości, najczęściej jest to zapalenie cewki moczowej. Pojawia się ono z mocnym pieczeniem w czasie oddawania płynów ustrojowych, lecz także również w postaci wydzieliny śluzowej, lub też śluzowo-ropnej z cewki moczowej. W niektórych przypadkach może również dojść do obrzęku jąder. Jeżeli partner uprawiał seks analny, dodatkowo może dojść do powstania stanu zapalnego odbytnicy. Chlamydia może również przyczynić się do powstania tzw. zespołu Reitera. Oprócz zapalenia cewki moczowej, pojawiają się również zmiany skórne, zapalenie spojówek, a także może dojść nawet do nasilonego bólu stawów. Dla mężczyzn zakażenie chlamydią jest o tyle niebezpieczne, że może to doprowadzić do zapalenia najądrzy, co również wiąże się z możliwością bycia niepłodnym. Mało tego, chlamydia może powodować zapalenie gruczołu krokowego, oraz zapalenia jąder. Nieleczona choroba może skutkować niepożądanymi następstwami, dlatego zaleca się ja w szybkim tempie diagnozować oraz leczyć.
Diagnoza oraz leczenie chlamydii
Przede wszystkim zdiagnozowanie choroby nie jest trudne. Jednak aby ją wykryć należy przed tym ją podejrzewać, a nie zawsze jest to proste w takich przypadkach jak bez pojawienia się objawów. Ułatwieniem w diagnozie może być rozpoznanie choroby u naszej partnerki. Diagnostyka molekularna jest najlepszą metodą rozpoznania chlamydii. Polega ona na pobraniu materiału pobranego z cewki moczowej mężczyzny. Równie pomocne może być oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko tejże bakterii.
Leczenie chlamydii polega i w głównej mierze jest oparte na antybiotykoterapii. Głównie stosuję się azytomycynę lub doksycyklinę. Leczenie doksycykliną jest to terapia tygodniowa, druga zaś jest jednorazowa. Aby skutecznie przerwać łańcuch zakażenia, wymagane jest konieczne jednoczesne leczenie partnerów seksualnych, nawet jeśli nie posiadają oni żadnych objawów. Wychodzenie z choroby jest zazwyczaj dobrze znoszone przez pacjentów, a także co najważniejsze skuteczne. Sam przebieg chlamydii jest często niekłopotliwy, ale może bardzo mocno przyczynić się do poważnych następstw oraz niepłodności włącznie. Trzeba mieć również na uwadze właściwą profilaktykę tego zakażenia takich jak używanie prezerwatyw, a w razie jakichkolwiek objawów u partnera, bądź u siebie należy zaprzestać stosunków seksualnych. Należy zgłosić się do lekarza oraz poddaniu się leczeniu. Również trzeba mieć na uwadze, to że raz wyleczona choroba nie daje nam stuprocentowej gwarancji, że nie zarazimy się nią ponownie.