Chlamydia badanie

Chlamydia jest chorobą przenoszoną drogą płciową, jej czynnikiem sprawczym jest bakteria Chlamydia trachomatis. Zakażenie wpływa na cewkę moczową, odbytnicę, pochwę, szyjkę macicy, a nawet na oczy poprzez kontakt z genitaliami lub poprzez przedmioty codziennego użytku. W większości przypadków infekcja jest przenoszona podczas stosunku płciowego. Istnieje również prawdopodobieństwo przeniesienia choroby z matki na dziecko podczas porodu.

Objawy wskazujące na konieczność poddania się badaniu w kierunku chlamydiozy

Okres inkubacji chlamydii trwa około dwóch tygodni. W tym czasie czynniki zakaźne są osadzone w zdrowych komórkach i zaczynają aktywnie namnażać się. Objawy zakażenia wystąpią po 2-3 tygodniach i pojawia się:

  • Wydzielina z cewki moczowej u mężczyzn
  • Wydzielina z pochwy u kobiet
  • Ból podczas oddawania moczu
  • Ból w dolnej części brzucha
  • Krwawienie międzymiesiączkowe
  • Obrzęk jąder
  • Ból gardła
  • Podwyższona temperatura ciała.

W 50-70% przypadków chlamydia przebiega bezobjawowo i jest rozpoznawana tylko wtedy, gdy kobieta i mężczyzna przychodzą do lekarza z problemem dotyczącym niezdolności do poczęcia dziecka.

Jeśli objawy choroby nie wystąpiły lub zostały zignorowane, choroba staje się chroniczna. U kobiet chlamydia powoduje zapalenie narządów rodnych i jamy brzusznej, zrosty tworzą się w jajowodach, które następnie stają się przyczyną niepłodności. U mężczyzn chlamydia powoduje stan zapalny najądrza, który grozi niepłodnością i impotencją.

Chlamydia – badanie potwierdzające zakażenie

Aby potwierdzić lub wykluczyć zarażenie chlamydią pobierana jest krew, mocz lub wymaz do analizy. Zależy to od rodzaju badań.

  • Szybki test przesiewowy

Taki test można kupić w aptece, przechowywać w domu i wykonywać na własną rękę. Materiałem do badania jest mocz, u kobiet także wymaz z pochwy. Pobrany biomateriał umieszcza się na kasetce i obserwuje, pojawi się jeden lub dwa czerwono-fioletowe paski. Dokładność szybkiego testu nie przekracza 20%, dlatego zalecane jest skontaktowanie z lekarzem w celu uzyskania wiarygodnych wyników.

  • Metoda mikroskopowa

Do analizy pobierany jest wymaz z cewki moczowej od mężczyzn i z szyjki macicy od kobiet. Biomateriał rozprowadza się na szkiełku, suszy i zanurza w metanolu lub acetonie, a następnie bada pod mikroskopem. Tak, więc, w rozmazie, laborant próbuje zidentyfikować komórki cytoplazmatyczne wskazujące na chlamydie. Ta metoda jest niezawodna, ale jest skuteczna tylko przy wykrywaniu infekcji w ostrej fazie.

  • Test ELISA

Metoda testu immunoenzymatycznego obejmuje poszukiwanie antygenów chlamydii we krwi żylnej (IgG, IgA, IgM). Korzystając z testu ELISA, lekarz może zdiagnozować chorobę, zidentyfikować jej czynnik sprawczy, a także określić, na jakim etapie jest choroba. Dokładność metody wynosi 60%. Badanie krwi na obecność chlamydii może być przepisane nie tylko w przypadku podejrzenia choroby, ale także w przypadku niepłodności nieznanego pochodzenia lub w czasie ciąży, jeśli w przeszłości wystąpiło poronienie.

  • Test PCR

Istota metody polega na rozszyfrowaniu niewielkiej części DNA, której analiza fragmentu pomaga ujawnić chlamydię. Materiał do badań metodą PCR jest rozmazem moczowo-płciowym. Zaletami tej metody jest jej wysoka czułość i dokładność. Infekcję można wykryć nie tylko w stadium ostrym, ale także utajonym lub spowolnionym. Analizę określa się w przypadku niepłodności nieznanego pochodzenia oraz w okresie ciąży z powikłaniami. Ponadto zaleca się badanie w celu monitorowania skuteczności przebiegu antybiotykoterapii.

  • Posiew na chlamydię

Ta metoda jest najbardziej dokładna nawet 100% i pozwala nie tylko zidentyfikować czynnik sprawczy, ale także jego reakcję na różne antybiotyki. Jest to konieczne do wyznaczenia sposobu leczenia choroby. Również posiew bakterii jest zalecany osobom po przejściu kuracji antybiotykowej w celu oceny jej wyników.

Podsumowanie

Obecnie najbardziej dokładne są testy PCR i posiew kultury bakterii. Pozostałe metody diagnozowania chlamydii są zwykle stosowane, jako dodatkowa metoda badania, która pozwala potwierdzić diagnozę lub postawić ją pod znakiem zapytania.