Chlamydia u najmłodszych

Wiele osób myśli, że chlamydioza to schorzenie, którym mogą zarazić się jedynie aktywne seksualnie osoby dorosłe, poprzez odbyty stosunek płciowey bez zabezpieczenia. Niestety rzeczywistość jest inna, ponieważ bakteria może zaatakować również najmłodszych. Może do tego dojść np. w trakcie porodu lub poprzez kontakt z innymi dziećmi, będącymi nosicielami tej choroby.

Które dzieci są najbardziej narażone?

Do zakażenia bakterią chlamydii może dojść między innymi podczas porodu metodą naturalną. Ryzyko przeniesienia zakażenia z matki na noworodka wynosi niemalże 80%! Dzieci, które przyszły na świat metodą cesarskiego cięcia, również mogą się zarazić. Dzieje się tak jednak znacznie rzadziej, ponieważ nie przeszły przez zainfekowany kanał rodny matki. Szacuje się, że chlamydioza może dotykać nawet co czwarte dziecko do 6 miesiąca życia. Do zakażenia u dziecka może dojść również drogą kropelkową. Najczęstsze przypadki dotyczą dzieci pomiędzy czwartym a dziesiątym rokiem życia, chociaż możliwe są rzecz jasna odstępstwa od tej normy. Warto pamiętać, że do zakażenia chlamydią może dojść również poprzez kontakt z chorym zwierzęciem.

Objawy chlamydiozy u dzieci. Jak rozpoznać chorobę?

Warto wiedzieć, że chlamydia może przebiegać bezobjawowo. Bardzo często zdiagnozowanie jej u dzieci przychodzi rodzicom z niemałym trudem. Dzieje się tak, ponieważ łatwo pomylić ją z wieloma innymi chorobami. Ma to związek z tym, że u chorego dziecka występują dolegliwości kojarzone z szeregiem różnych chorób. Są to między innymi:

  • gorączka
  • suchy kaszel
  • zapalenie spojówek
  • noworodkowe zapalenie płuc – zwykle występujące od 2 do 18 tygodni po urodzeniu
  • chrypka – bardzo często utrzymującą się nawet po ustąpieniu głównych objawów choroby
  • objawy zapalenia gardła i krtani

Diagnoza chlamydiozy u najmłodszych

Diagnoza schorzenia odbywa się głównie przy pomocy wymazu, który pobierany jest z górnych dróg oddechowych dziecka. Czasem pobiera się wymaz z plwocin, czyli wydzieliny wykrztuszanej przez chorego. Badanie tego typu jest darmowe. Przy diagnozowaniu choroby stosuje się również specjalistyczne badania krwi, na podstawie których lekarz jest w stanie sprawdzić obecność przeciwciał IgM i IgG. Przy badaniach tego typu nie obejdzie się już niestety bez wniesienia stosownej opłaty.

Metody walki z chlamydią. Jak leczyć nieprzyjemne schorzenie?

Najpopularniejszą metodą leczenia chlamydiozy u dzieci jest antybiotykoterapia, trwająca zazwyczaj dwa tygodnie. Stosuje się tutaj antybiotyki należące do grup chinolonów oraz makrolidów. Czasami lekarz zleca również tetracykliny. Podczas leczenia, dziecko najczęściej nie musi być hospitalizowane, choć zdarzają się również takie przypadki (zwykle przez zaniedbania ze strony rodziców). W zdecydowanej większości, leczenie malucha odbywa się w warunkach domowych.

Możliwe skutki nieleczonej chlamydii

Brak leczenia lub złe leczenie chlamydiii u dzieci może skutkować szeregiem bardzo nieprzyjemnych powikłań. Wśród najbardziej poważnych wyróżnić należy trwałą astmę oskrzelową. Kolejnym z możliwych powikłań są zapalenie płuc lub oskrzeli. W skrajnych sytuacjach może dojść nawet do zapalenie mięśnia sercowego. Jak widać nie można bagatelizować objawów chlamydii. Ważne jest aby możliwie jak najszybciej zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie w trosce o najmłodszych pacjentów, Nie powinno zwlekać się z wykonaniem odpowiednich badań, ponieważ można w ten sposób zaoszczędzić dużo czasu i co najważniejsze – wpłynąć na poprawę zdrowia naszych podopiecznych.