Chlamydia trachomatis jak można się zarazić

 

Chlamydia jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową na świecie. Jej wykrycie w organizmie człowieka wskazuje na występowanie procesu zakaźnego. A brak objawów choroby wskazuje jedynie na przejściową równowagę między pasożytem a żywicielem w warunkach ograniczających rozmnażanie się drobnoustrojów, ale nie ingerujących w nie.

Chlamydia trachomatis to grupa pokrewnych bakteryjnych chorób zakaźnych, których patogeny są pasożytami, które żyją w ludzkiej komórce. Chlamydie są chorobotwórcze, jako bakterie wewnątrzkomórkowe Gram-ujemne. Są one osadzone w środku i wykorzystują komórkę, jako swego rodzaju inkubator: kilka mikrokolonii chlamydii może znajdować się w tej samej komórce w tym samym czasie.

Chlamydia trachomatis jak można się zarazić

Wśród najczęstszych dróg zakażenia i przenoszenia jest droga płciowa. Niezabezpieczony seks:

 • Waginalny
 • Analny
 • Oralny.

Prowadzi on do tego, że zainfekowany partner przekazuje bakterie zdrowemu partnerowi. Jednocześnie ryzyko zakażenia się od chorego partnera wynosi ponad 60%. Czasami zdarza się, że chlamydie są przenoszone drogą kontaktową poprzez ogólne artykuły higieniczne, a także przez kropelki znajdujące się w powietrzu.

Okres inkubacji do pojawienia się pierwszych objawów zależy od stanu odporności człowieka i trwa przeciętnie przez kilka dni lub tygodni. Przenoszenie chlamydii od kobiety do noworodka również należy do jednego z najczęstszych sposobów infekcji. Zakażenie daje powikłania w postaci zapalenia prostaty, jąder, pęcherza, a także niepłodności u osób obu płci. Również u kobiet może prowadzić do poronienia płodu, jeśli ma miejsce ciąża. Ryzyko powikłań wzrasta wraz z powtarzającymi się infekcjami.

Drogi zakażenia chlamydią trachomatis

Najczęstszą postacią choroby jest chlamydia układu moczowo-płciowego. W tym przypadku przyczyną choroby jest stosunek seksualny bez zabezpieczenia, ponieważ chlamydioza układu moczowo-płciowego przenoszona jest jedynie poprzez kontakt seksualny. Jednak należy wiedzieć, że nawet prezerwatywa nie zapewnia 100% ochrony podczas stosunku seksualnego z nosicielem infekcji.

Chlamydia moczowo-płciowa jest niebezpieczną chorobą, która staje się częstsza wśród aktywnych seksualnie mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Każdego roku chlamydia trachomatis zagraża zdrowiu dziesiątek milionów ludzi, 40% z nich jest zagrożonych rozwojem powikłań, które mogą prowadzić do problemów z funkcjonowaniem układu rozrodczego, a nawet niepłodnością.

Ten problem jest szczególnie ważny dla kobiet. Zmiana zaczyna się od pochwy, szyjki macicy, następnie może przejść do samej macicy, a następnie infekcja może rozprzestrzenić się przez jajowody do jajników i otrzewnej. Istnieją przypadki infekcji odbytnicy przez szyjkę macicy. Chlamydia trachomatis może przemieszczać się przez naczynia limfatyczne i krwionośne. To wyjaśnia porażkę infekcji stawów, gardła i innych narządów znajdujących się w pewnej odległości od układu rozrodczego i jamy brzusznej.

Przyczyny chlamydii trachomatis – podsumowanie

Główne powody poza nie stosowaniem prezerwatyw to:

 • Nieprzestrzeganie standardów higieny w klubach fitness, saunach, basenach oraz w miejscach odpoczynku, w których występują wszystkie warunki rozprzestrzeniania się infekcji
 • Kontakt z narządami płciowymi zarażonego partnera
 • Przeniesienia infekcji przez różnego rodzaju zabawki erotyczne
 • Obecność innych chorób sfery seksualnej
 • Seks z wieloma partnerami bez użycia ochrony (zarówno heteroseksualne, jak i homoseksualne)
 • Wczesny początek aktywności seksualnej
 • Również z matki na dziecko, wysoka częstotliwość zakażenia nowo narodzonych dzieci występuje poprzez przejście przez zakażony kanał rodny matki
 • Poprzez przedmioty używane przez chorą lub zarażoną osobę.

Chlamydia trachomatis najczęściej atakuje zewnętrzne i wewnętrzne narządy płciowe, ale może również uszkadzać błonę śluzową dróg oddechowych, serce, wewnętrzną ścianę naczyń krwionośnych, stawy, zęby, organy wzroku i słuchu. Naukowcy udowodnili, że zakażenie chlamydią sprzyja rozwojowi nowotworów złośliwych.