Jakie objawy skórne niesie za sobą chlamydia?

Chlamydia zalicza się do chorób, które przenoszone są drogą płciową. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a może wystąpić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku, chociaż najczęściej diagnozowana jest u młodych kobiet. Na szczęście można ją w łatwy sposób wyleczyć, dzięki zastosowaniu odpowiednich antybiotyków.

Chlamydia objawy :

1. Objawy dyzuryczne – odczuwanie bólu lub uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu

2. Krwawienie z pochwy

3. U mężczyzn ból jąder

4. U kobiet ból podczas stosunku

5. Ból w okolicy podbrzusza

6. Upławy z pochwy

7. Objawy ze strony spojówek oraz stawów (występują w wypadku, gdy zakażenie ulegnie rozprzestrzenieniu)

8. Dolegliwości w obrębie miednicy oraz pęcherza  (jeżeli proces zapalny dotknie innych narządów mniejszej miednicy)

Chlamydia – objawy skórne

W wypadku chlamydii zmiany skórne polegają na powstaniu, podobnie jak w wypadku łuszczycy zmian grudkowo-krostkowych. Jeżeli chlamydia dotyka mężczyzn, to najczęściej występuje zapalenie cewki moczowej, w przypadku kobiet najczęściej spotyka się zapalenie szybki macicy, jak również cewki moczowej. U obu płci w wypadku zakażenia chlamydią spotkać można zapalenie odbytu oraz gardła, jak również zespół Reitera, który spotykany jest tylko u około 2% nosicieli chlamydii, którzy mają niekorzystne predyspozycje genetyczne.

Piekąca cewka moczowa

Problem ten pojawia się zazwyczaj po około 7-21 dni od momentu zakażenia. W wypadku mężczyzn jego objawami jest ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, jak również przezroczysta bądż biało-żółta, mętna wydzielina, która występują u ujściu cewki moczowej – na szczycie członka. Typowe objawy, jakie niesie z sobą chlamydia niebywałe rzadko dotykają kobiet. Zazwyczaj zakażonym kobietom dokucza ból oraz pieczenie, jednakże rzadko występuje u nich wyciek wydzieliny. Częściej, aniżeli zapalenie cewki moczowej występuje zapalenie szyjki macicy, które zwykle przebiega bezpbjawowo lub powoduje dolegliwości, które nie są bardzo nasilone i dokuczliwe.

Bolesne stawy

Zwykle zapalenie stawów pojawia się około 4 tygodnie od chwili zakażenia. Choroba, jaką jest chlamydia na samym początku powoduje obrzęk, ból oraz ograniczenie ruchomości stawów. W miejscach dotkniętych zapaleniem zauważyć można zaczerwienienie skóry, głównie w miejscach takich, jak kolana, stawy skokowe, czy też drobne stawy stopy. Bardzo nasilone dolegliwości powodują, że poruszanie się może być bardzo trudne.

Na szczęście bardzo łatwo możemy pozbyć się chlamydiozy, w jej leczeniu najczesciej stosowana jest pojedynacza dawka azytromycyny lub tygodniowa terapia doksycykliną, dwa razy na dobę. Niekiedy lekarze korzystają również z leczenia alternatywnego, przy którym stosowana jest 4 razy dziennie przez 7 dni lub 2 razy dziennie przez 14 dni erytromycyna, bądź 2 razy dziennie lub raz dziennie przez 7 dni ofloksacyna. Leczenie doksycykliną oraz ofloksacyną zabronione jest u kobiet w ciąży. Każda osoba, która jest aktywna seksualnie, powinna regularnie poddawać się specjalistycznym badaniom diagnostycznym, dzięki którym bardzo szybko i łatwo można stwierdzić, czy jesteśmy zarażeni chlamydią. Wczesne zdiagnozowanie pozwoli na szybkie rozprawienie się z chorobą. Każda osoba zmagająca się z chlamydią, powinna powstrzymać się od stosunków seksualnych, aż do czasu, kiedy leczenie zostanie zakończone, jak również zostanie zakończone leczenie ich partnerów seksualnych, niezastosowanie się do tego może spowodować ponowne zarażenie się chlamydią. Po około 3 tygodniach powinno się wykonać badanie kontrolne.