Czym jest grzybica jamy ustnej?

Grzybica jamy ustnej należy do niebezpiecznych chorób i zawsze trzeba ją szybko leczyć, ponieważ nieleczona może zainfekować cały organizm. Nazywana jest ona kandydoza, ponieważ jest wywoływana przez drożdżaka Candida albicans.

Jakie są przyczyny grzybicy jamy ustnej?

Badania pokazują, że blisko 70 procent populacji ma na swoich błonach śluzowych Candida albicans, ale nie choruje. Kłopot powstaje wtedy, gdy organizm jest osłabiony i spada odporność. Wówczas drożdżaki te mogą infekować gardło oraz przewód pokarmowy: dwunastnicę, żołądek, odbytnicę oraz jelito cienkie i grube. Kandydoza może powstać wtedy, jeżeli nieodpowiednio się żywimy. Jeżeli nasza dieta jest bogata w węglowodany, to wtedy w organizmie pojawia się niedobór, między innymi żelaza, witamin C i B, kwasu foliowego, czy też cynku. Do przyczyn pojawienia się grzybicy jamy ustnej, można zaliczyć również przyjmowanie leków antykoncepcyjnych, antybiotyków, immunosupresyjnych, cytostatyków, czy też kortykosteroidów. Kandydoza powstaje w dużej mierze, w zależności od wieku, często borykają się z nią niemowlęta oraz seniorzy. Może ona dotknąć również osoby, której nie zachowują odpowiedniej higieny jamy ustnej, mają próchnicę, czy też stale noszą protezy zębowe.

Jakie są objawy grzybicy jamy ustnej?

  • Biały osad na podniebieniu oraz języku, który może nastepnie przenieść się do gardła oraz przełyku
  • Owrzodzenia
  • Pieczenie
  • Ból obejmujący zainfekowane tkanki
  • Zapalenie języka
  • Nadżerki oraz pęknięcia w kącikach ust

Grzybica jamy ustnej u dorosłych i dzieci – rodzaje

1. Grzybica rumieniowa

Ten rodzaj kandydozy występuje zdecydowanie najczęściej i jest bardzo bolesny. Objawia się czerwonymi plamami występującymi głównie w obrębie podniebienia oraz języka, jak również zanikaniem brodawek nitkowatych, które znajdują się na brzegach oraz bab końcu języka. Najczęściej ten typ grzybicy jamy ustnej pojawia się po leczeniu antybiotykami, objawami może być również zaburzenie smaku i suchość w jamie ustnej.

2. Grzybica rzekomobłoniasta

Ten typ kandydozy dotyczy całej jamy ustnej, nie niesie za sobą żadnych dolegliwości bólowych i objawia się powstawaniem białych bądź żółtych plam, czyli pieśniawek o krwistym, czerwonym podłożu. Jej objawami może być również zaburzenie smaku, brak apetyty, suchość oraz pieczenie.

3. Grzybica hiperplastyczna

Ten typ kandydozy zdadzą się niebywałe rzadko, a objawia się białymi płytkami lub grudkami. Najczęściej występuje u osób palących papierosy oraz borykających się z problemami o podłożu endokrynologicznym.

Grzybica jamy ustnej – leczenie

W sytuacji, kiedy zmagamy się z kandydozą, należy zastosować leczenie ogólne oraz miejscowej. W wypadku leczenia ogólnego, stosowane są antybiotyki, które mają działanie przeciwgrzybiczne, aplikowane są one doustnie lub dożylnie. Do tej grupy antybiotyków zaliczymy amofoterycynę, jak również pochodne triazolu, imidazolu oraz inne. Trzeba jednakże mieć na uwadze fakt, że leki te działają bardzo silnie, dlatego też w trakcie ich stosowania należy systematycznie robić próby wątrobowe. Jeżeli chodzi o leczenie miejscowe, to warto stosować specjalistyczne kremy oraz zawiesiny przeznaczone do stosowania w obrębie jamy ustnej, podczas stosowania antybiotyków, trzeba smarować podniebienie, język oraz inne części dotknięte grzybicą. Dobry efekt może dać także stosowanie specjalnych płukanek, na przykład z rumianku. Ważne jest również przyjmowanie witamin, kwasu foliowego oraz żelaza, jak rowniez niezwykle ważna jest higiena jamy ustnej.