Co warto wiedzieć na temat chorób wenerycznych?

Choroby weneryczne, to choroby przenoszone drogą płciową. Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem, żeby uniknąć tego typu chorób, jest abstynencja seksualna, co nie jest jednakże zdrowe. Stosowanie prezerwatyw przy każdym stosunku, w znacznej części wypadków powoduje zwiększenie ochrony przed zarażeniem się choroba płciową, jednakże nie dają one stu procentowej efektywności. Choroby wenerycznej to wciąż temat tabu, wzbudzają strach. Jednakże strach przed podjęciem leczenia, to błąd, ponieważ właśnie przez to, że wiele osób nie poddaje się leczeniu powoduje, że choroby weneryczne jeszcze bardziej się rozprzestrzeniają. Zaniechanie leczenia, to nie tylko zagrożenie dla pacjenta, ale również dla jego otoczenia. W związku z tym każda osoba aktywna seksualnie powinna raz na jakiś czas poddać się badaniom krwi, celem wykrycia takich chorób, obecnie w specjalnych laboratoriach są specjalne pakiety.

Chlamydia może powodować bezpłodność

Zdecydowanie jedną z najpowszechniejszych chorób wenerycznych jest chlamydia, która nieleczona może skutkować bezpłodnością. Zanim jednakże do tego dojdzie, chlamydia trachomatia nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Może jednakże objawiać się ona zapaleniem pęcherza moczowego. Wykonanie badania przeciwciał klasy IgG Chlamydia trachomatis, może pomoc w zdiagnozowaniu tej przypadłości, której można się całkowicie pozbyć, dzięki zastosowaniu odpowiednich antybiotykow. Jednakże jeżeli będzie ona nieleczona, to może skutkować bezpłodnością, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. U kobiet przypadłość ta, możesz powodować występowanie krwawienia podczas stosunku płciowego lub pomiędzy cyklami. W zaawansowanym stadium powoduje ona powstawanie nadżerki w szyjkach macicy, czy też może skutkować takiej narządów rozrodczych, u mężczyzn natomiast wywołuje ból przy oddawaniu moczu, jak i zapalenie jąder.

Kiła – choroba bardzo groźna

Bakterie, które skutkują powstaniem kiły, mogą przenikać przez malutkie uszkodzenia skóry. Zarazić możemy sie nie tylko poprzez stosunek płciowy, ale także przez pocałunek. Coraz więcej osób boryka się z tą przypadłością, przez co rodzi się coraz więcej dzieci z syfilisem wrodzonym. Wczesnym objawem kiły jest owrzodzenie, które przebiega bezbolesnie, następnie kreskowane zmiany pojawiają się zazwyczaj na dłoniach oraz na stopach. Wtedy kiła utajnia się, zarazem powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie, zwłaszcza w systemie nerwowym. Powoduje ona nieodwracalne uszkodzenia wątroby, kości, zastawki serca i aorty. Jest ona leczona poprzez podawanie penicyliny, a można ją wykryć poprzez badanie krwi USR, które powszechnie nazywane jest WR, a wiec oddczyn Wassermana.

HIV – można go leczyć

Jak pokazują badania w naszym kraju poziom ludzi zmagających się z HIV jest na stałym poziomie, natomiast w krajach Europy Wschodniej poziom ludzi zakażonych cały czas rośnie, zwłaszcza w krajach takich, jak Rosja, czy też Ukraina. W Polsce jest łatwy dostęp do terapii HIV, dzięki czemu każda zarażona osoba leczona jest przy zastosowaniu innowacyjnych leków, dzięki którym można prowadzić całkowicie normalne życie. Jednakże problemem jest identyfikacja osób chorych, ponieważ bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest nosicielami HIV. Celem wykrycia tej choroby, przeprowadza się badanie przeciwciał anty-HIV1/HIV2, które pomagają wykrycie przeciwciał wytwarzanych w odpowiedzi na kontakt z wirusem HIV. Zaleca się przeprowadzenie tego badania przed porodem. Warto wykonać go najwczwasniej po 14 dniach od ryzykownego zachowania.