Chlamydia w gardle u ludzi jest chorobą weneryczną. Niezależnie od fizjologicznej lokalizacji gardła, jej przekazywanie z jednej osoby na drugą odbywa się drogą płciową. Zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą być zarażeni jednakowo, zdarzają się przypadki zakażenia nawet u noworodków. Bakterie, które powodują tę chorobę, występują w różnych stadiach i formach, więc pozbycie się jej jest dość problematyczne.
Metody przenoszenia chlamydii w gardle
Chlamydia jest dość powszechną chorobą, odnosi się do wenerycznych i dość często występuje w postaci utajonej. Chlamydia w gardle jest znacznie mniej powszechna niż układu moczowo-płciowego.
Rozwój choroby jest wywoływany przez bakterie chlamydii żyjące wewnątrz komórek. Łączą objawy wirusów i bakterii, co utrudnia dokładną diagnozę. Przy rozprzestrzenianiu się do gardła chlamydia jest dość trudna do ustalenia, ponieważ manifestacja infekcji i objawy są bardzo podobne do innych powszechnych chorób gardła. Dlatego, aby ustalić prawdziwą przyczynę choroby, konieczne jest przeprowadzenie specjalnych testów.
Chlamydia w gardle jest przenoszona podczas każdego kontaktu seksualnego od chorej do zdrowej osoby. Dziecko może ulec zakażeniu od matki podczas przejścia jej kanału rodnego. Możliwe i codzienne przenoszenie wirusa. Gdy patogenne bakterie dostaną się do organizmu zdrowej osoby przez drogi oddechowe, przez brudną odzież lub naczynia. Jednak taki sposób infekcji jest trudniejszy, ponieważ bakterie nie mogą przez dłuższy czas istnieć w środowisku zewnętrznym.
Ryzyko zakażenia chlamydią w gardle
Najczęściej spotykane chlamydie w gardle u osób, które mają gwałtowne życie seksualne. Lista obejmuje kategorię wiekową mężczyzn w wieku od dziewiętnastu do trzydziestu lat oraz kobiet w wieku od dwudziestu sześciu do czterdziestu lat.
W kontakcie z narządami płciowymi, na które ma wpływ chlamydia, istnieje ryzyko przeniesienia z ręki na oko. W tym samym czasie rozwija się zapalenie spojówek. Po zetknięciu się z narządami płciowymi dotkniętymi przez chlamydie chory może przenosić infekcję przez ręce do oczu z dotyku. W tym przypadku pojawia się zapalenie spojówek.
Objawy chlamydii w gardle
Dokładna diagnoza obecności chlamydii w gardle będzie wymagała dużej ilości czasu. Pierwsze objawy choroby pojawią się dopiero po okresie inkubacji. Ten okres wynosi około siedmiu do dziewięciu dni. W tym czasie pasożyty aktywnie rozmnażają się w organizmie i rozwijają. W tym przypadku dana osoba zaczyna odczuwać ból. Przystosowując się do istnienia na błonach śluzowych gardła, bakterie przenoszą się do układu oddechowego.
Początkowe objawy rozwoju choroby są bardzo podobne do typowej choroby układu oddechowego. Często prawidłową diagnozę przeprowadza się dopiero po przejściu niezbędnych testów. A przedtem osoba bezskutecznie stara się tłumić objawy choroby za pomocą niewłaściwych leków.
Chlamydia ma wyraźne objawy:
- Pojawienie się przeziębienia
- Obecność długiego i długotrwałego kaszlu bez wyraźnych przyczyn jego wystąpienia
- Pojawianie się okresowych bólów w gardle, które są bezpośrednio związane z aktywnością pasożytów
- Rozwój obrzęku gardła
- Występowanie zaczerwienienia gardła, charakterystyczne dla przeziębienia.
Chlamydia obecna w gardle wywołuje przyspieszony wzrost komórek, które są podstawą ich pasożytnictwa. W rezultacie znaczące zmiany zachodzą nie tylko w błonie śluzowej jamy ustnej człowieka i nosogardzieli, ale również w zmianach nabłonka w jamie ustnej. Zwiększona aktywność chlamydii powoduje degenerację tkanki w jamie ustnej i pojawienie się nowotworów. W tym samym czasie, podczas rozwoju chlamydii w gardle, objawy przejawiają się poprzez tworzenie białych plam z miękką bazą lub powstałe plamki mają jasnoczerwoną zapalną formę.
Podczas badania palpacyjnego plamy te powodują ból. Pojawiające się plamki stopniowo łączą się i powstają ropiejące rany na ich powierzchni. W przyszłości, z błoną śluzową, mogą rozprzestrzeniać się na język, twarde i miękkie podniebienie, a także migdałki. W dalszym postępowaniu chlamydia wpływa na narządy wewnętrzne, stawy i przewód pokarmowy.
Środki zapobiegania i leczenia chlamydii gardła
Jeśli analiza ujawniła obecność chlamydii, leczeniem należy objąć obu partnerów seksualnych. Leki stosowane w leczeniu są podobne u mężczyzn i kobiet. W okresie leczenia należy powstrzymać się od aktywnego życia seksualnego, ponieważ infekcja może szybko rozprzestrzeniać się dalej w całym organizmie.