Czym właściwie jest chlamydia ?
Chlamydioza, bo tak fachowo nazywa się ta choroba, to rodzaj infekcji wywołanej przez bakterię – Chlamydia trachomatis. Chlamydioza jest chorobą, która jest przenoszona za pomocą drogi płciowej. Zarażenie często nie wykazuje żadnych objawów, lecz może skończyć się ciążą pozamaciczną. Co roku na świecie odnotowuje się ponad 130 milionów przypadków chlamydiozy. Niesie to ze sobą szereg bardzo poważnych konsekwencji dla zdrowia, takich jak częste infekcje, problemy ze stawami, zapalenie cewki moczowej. Chlamydia może być również przyczyną poronień, wczesnych porodów, czy nawet niepłodności.
Chlamydia – jak można się nią zarazić ?
Do zarażenia chlamydiozą dochodzi najczęściej podczas stosunku płciowego z nosicielem. Objawy choroby mogą pojawić się w odstępie 1-3 tygodni od zakażenia. Chlamydioza jest podstępną chorobą, która często nie daje w ogóle o sobie znać, siejąc spustoszenie w naszym organizmie. Wyjątkowo niebezpieczna jest chlamydia w ciąży. Zgodnie ze statystykami, ok. 75% kobiet i 50% u mężczyzn nie ma objawów zakażenia chlamydią.
Objawy chlamydii u kobiet
U płci żeńskiej objawy zarażenia chlamydiozą są mało specyficzne – występują nietypowe upławy oraz ból podczas oddawania moczu. Kobiety powinny co roku poddawać się testowi na obecność chlamydii w swoim organizmie. Dodatkowe objawy choroby to, m.in:
- bolesne okresy
- bóle w podbrzuszu
- świąd i pieczenie dróg rodnych
- zwiększenie wydzieliny z pochwy
- nawracające upławy świadczące o zapaleniu szyjki macicy
- gorączka
- dyskomfort podczas oddawaniu moczu
- ból podczas współżycia
- krwawienie międzymiesiączkowe
Należy pamiętać też, że wczesne wykrycie infekcji jest bardzo istotne, jeśli kobieta planuje poczęcie lub jest już w ciąży. Obecność chlamydii w organizmie zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej oraz porodu przedwczesnego.
Jak rozpoznać chlamydiozę ?
Pośród badań wykonywanych podczas diagnostyki chlamydiozy, wyróżnia się przede wszystkim badanie moczu oraz mikroskopowe badanie wymazu z pochwy kobiety. W niektórych przypadkach u niektórych kobiet pobierany jest także wymaz z szyjki macicy, który następnie poddaje się testom antygenowym na obecność bakterii powodujących chlamydiozę. Z kolei w przypadku mężczyzn rozpoznanie choroby opiera się na pobraniu materiału do badania – z ujścia cewki moczowej lub też czasem z odbytu. Badanie moczu wykonuje się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Dzięki uzyskanej próbce moczu możliwe jest wykluczenie chalmydiozy lub też jej potwierdzenie.
Jak leczona jest chlamydioza ?
Zakażenie chlamydią leczy się przede wszystkim antybiotykami (np. azytromycyną lub erytromycyną), z kolei terapia trwa zazwyczaj 7 dni (przez dwa tygodnie od chwili rozpoczęcia leczenia należy powstrzymać się do współżycia). Preparaty należy przyjmować raz lub kilka razy w ciągu dnia, jednak istnieją osobne przypadki, które są wskazaniem do przyjęcia leku w jednorazowej dawce. Najczęściej infekcja ustępuje w ciągu tygodnia lub dwóch.
O chlamydiozie powinno się również poinformować byłych oraz obecnych partnerów seksualnych, ponieważ oni również powinni wykonać badanie na obecność chlamydii. Jeśli obecny partner nie jest leczony, współżycie z nim może doprowadzić do ponownego zakażenia.
Jak zapobiegać chlamydii?
Aby zapobiec chlamydiozie, należy stosować się do określonych czynników, m.in ograniczenie liczby partnerów seksualnych, powstrzymanie się od współżycia przy podejrzeniu infekcji, stosowanie podczas współżycia prezerwatyw, unikanie przygodnych stosunków seksualnych, unikanie płukania pochwy, które zmniejsza ilość bakterii i tym samym powoduje większe ryzyko zachorowania na chlamydiozę, czy przeprowadzanie regularnych badań przesiewowych.