Chlamydia – bakteria

Chlamydia to rodzaj bakterii które występują. Ten typ bakterii Nie wytwarza własnego ATP ale zmienia swoje ADP a ATP gospodarza. Bakterie te mają stopień pokrewieństwa z riketsją. We własnej błonie komorkowej zęwnetrznej, podobnie jak zdecydowans wiekszosc bakterii Gram-ujemnych, mają LPS, a więc Lipopolisacharyd. Jednakże co odróżnia je od tego typu bakterii to to, że we własnej ścianie nie mają kawasu maramidowego, jak i peptydoglikanu. Posiadają one zdolność do syntezy swoich białek, co jest możliwe dzięki posiadaniu rybosomów.

Jakie są rodzaje chlamydii, które są patogenne dla ludzi?

1. Chlamydia Trachomatis – bakteria ta przenoszona jest drogą płciową, jak również podczas porodu z matki na dziecko. Bardzo często na zakażenie narażeni są młodzi ludziem którzy rozpoczynają współżycie bez należytego zabezpieczenia.

2. Chlamydia  Pneumoniae – bakteria ta przenoszona jest drogą kropelkową,  ale różni się ona od pozostałych bakterii. Jej objawem, może być na przykład zapalenie oskrzeli, krtani, płuc. Jeżeli dojdzie do zakażenia, to uszkodzeniu podlega nabłonek rzęskowy w oskrzelach, a nierzadko alergiczne przestrojenie organizmu, przez co może dojść do dychawicy oskrzelowej.

3. Chlamydia Psittaci – bakteria ta przeniszona jest poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym ptactwem. Przy tego typu zakażeniu bakterie wnikają do organizmu przez drogi oddechowe, skąd dochodzi do przeniesienia przez krew do komórek śledziony, czy też wątroby. Na sanym piczątku choroby, może wystąpić bardzo wysoka gorączka oraz dreszcze, bardzo często choroba wywołana tym typem bakteriiprzeniega wolno, a towarzyszą jej, na przykład bóle głowy, czy też suchy kaszel, nierzadko może wystąpić także wysięk w jamie opłucnej. Zdarzały sie także przypadki,  gdy u zakażonego doszło do zapalenia mięśnia sercowego.

Chlamydie wnikając do organizmu człowieka  przenikają do wnętrza komórek i tam ulegają rozmnożeniu, a kolejnym etapem jest rozprzestrzenianie się wraz z krwią.

Jak rozwija się bakteria chlamydii?

Każda z bakterii, które powodują zakażenie się chlamydią ma bardzo podobny cykl reprodukcji. Elementarne ciałkz, które zawierają drobne komórki o średnicy około 300nm posiadają w sobie nukleoid. Tak więc stanowią one formy inwazyjne dla komórek, do których następuje wsiąkanie poorzez fagocytozę. Po ok 6-8 godzinach, kiedy zmieniają się one w ciałko pierwotne, przybierające rozmiary ok. 0.5-1 um, w których nie znajdziemy nukleoidu oraz błon powierzchmiowych z komórki gospodarza. W środku znajduje się natomiast ciałko RB. W ciągu kolejnych 18-24 godzin następuje powiększenie się ciałka i znajdujące się w nim RB podlegają wielokrotnemu podzieleniu, a wodniczka, która je otacza wypełnia się ciałkami wtrętowymi. Kolejnym etapem jest uwalnianie się ciałek poza komórkę oraz już stając się ciałkami EB uwalniają się poza komórkę i zarażają kolejne komórki, tym samym cykl ulega wielokrotnemu powtórzeniu. Bakterie Chlamydii mają zdolność do syntezowania ATP, przez co jest ono wykorzystywane przy zakażeniu kolejnego organizmu.

Warto wiedzieć, że bakterie chlamydii mają zdolność do tworzenia wielu białek szoku cieplnego.

Bakteria chlamydii – jak jest hodowana?

W zwiazku z tym, że bakterie te należą do grkna bakterii bezwzględnie wewnątrzkomórkowych, to mogą one być hodowane na podłożach bakteriologicznych. Bakterie te mogą dorastać w tak zwanych hodowlach komórkowych, mają zdolność do mnożenia się w zarodku kurzym, jak również w innych tkankach zwierząt, czy też mogą rosnąć w komórkach hodowli tkankowej.